Toshiba Müşteri Hizmetleri

Toshiba Müşteri Hizmetleri

 

Teknolojk ürünlerinin gözdesi olarak bilinen marka model toshiba, 2017 yılında da yeni model ürünler ile diğer marka modellere fark atmayı başardı. Kalitesi ve üstün özellikleri ile hemen hemen her üründe yüksek performans sağladı. Kullanıcılarına iyi bir deneyim sunan bu marka gerek akıllı telefonlarda gerek tabletlerde ve diğer teknolojk ürünlerde gözde bir kimlik olmayı başardı. Eğer tercihinizi toshiba’dan yana kullanmayı düşünenlerden iseniz bu marka modelin özelliklerinden kesintisiz bir şekilde yararlanabilirsiniz.Alacağınız üründe herhangi bir sorun söz konusu ise hemen yapmanız gereken toshiba müşteri temsilciliğine bağlanmak olacaktır.Ürün hizmeti hakkında önceden bilgiler alabilir,sipariş için gerekli işlemleri direk müşteri çağrı merkezi yolu ile başlatabilirsiniz. Siz hiç yorulmadan beğendiğiniz ürün kargo hizmeti ile ayağınıza kadar gelecek.

Toshiba müşteri hizmetlerine direk bağlantı kurabilmek için öncelikle yapmanız gereken bu numarayı aramak olacaktır.Toshiba Çağrı Merkezi İletişim Numarası : 0850 360 86 74 Hangi Durumlarda Toshiba Müşteri Hizmetlerini Aramanız Gerekir ? Tablet ve ya laptop markalı bir toshiba ürünü satın aldınız. Size verilen garanti süresi en az 2 yıldır. Bu 2 yıl zarfında her türlü tamir ve servis hizmetlerinden ücretsiz bir şekilde yararlanabiliyorsunuz. 2 yıl her üründe verilen standart bir tarihtir. Bunun için alacağınız sıfır bir ürün siz zara vermedikçe servis işlemlerinde geçer. Toshiba’da ise garanti süresi diğer markalara oranla daha fazladır. Aldığınız bir laptopu 3 sene garantili kullanabiliyorsunuz. Bu sürenin ücret farkı ile alakalı olduğunu düşünmeyin. Çünkü toshiba bütün müşterilerine en iyi performansı sunmak istiyor ve bu doğrultuda iyi bir hizmet sunmayı planlıyor.

Her sene olduğu gibi bu sene de yeni tasarım ve ürünleri ile 2017 yılına damgasını vurdu. Aldığınız ürün kalitesi eğer sizi yanıltmış ise ve memnuniyetsizliğinizi dile getirmek istiyorsanız yapmanız gereken işlem oldukça basittir. Yapmanız gereken hemen toshiba çağrı merkezini aramak ve ürün bilgisi hakkında şikayet ve ya tavsiyelerinizi dile getirmeyi bilmektir. Her türlü destek için bu numaradan direk bağlantı sağlamanız mümkündür. Toshiba müşteri hizmetleri iletişim numarası için 0850 360 86 74 arayabilirsiniz.

⦁ Her türlü arıza durmlarında toshiba müşteri hizmetlerden canlı destek ile yardım alabilir,sorunlarınızın hızlı çözüme kavuşmasını bu yöntem ile sağlayabilirsiniz.

⦁ Ürün kalitesi sahte ise ve toshiba markası adı ile korsan ürüne tabi tutulmuş iseniz bu haksızlığın hemen önüne geçerek marka şikayet kısmından canlı destek yolu ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Bu durumlar bir marka ürünün korsan üretime dur demesine de olanak sağlayacaktır.

⦁ Teknoloji ürünlerin hızşı bozulması üretim hatası ve yetersiz özellikten de meydana gelebilir. Size yüksek performans sağlayan bir laptopu sattıktan sonra aslında bunun hiç bir özelliği olmadığını sonradan öğrenemek sizi üzer ve paranızın boşa gittiğini düşünürsünüz. Bu gibi durmlarda yapmanız gereken en önemli etken müşteri çağrı merkezini arayıp departmana bildirim açmaktır. Bu konuda hızlı hizmet alacak hatta şikayetiniz üzerinde çalışmalar başlatılacaktır.

⦁ Toshiba bir ürün alırken size ikinci eli sıfır diye satmışlar ise hemen bunu bildirebilir ürün değişimi yapabilirsiniz. Paket içinde hiç kullanılmamış ve garantisi ürün olmayan her ürün ikinci el durumuna düşmektedir. Bunu sakın aklınızdan çıkartmayın.

Her tülü öneri ,şikayet,değerlendirme,sipariş ve diğer işlemler için toshiba müşteri hizmetlerini bu numaradan arayarak sağlayabilirsiniz. Toshiba Müşteri Hizmetleri için arayacağınız numara : 0850 360 86 74


Etiketler:
Eklenme Tarihi: 22 Ağustos 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın