OPET Müşteri Hizmetleri

OPET Müşteri Hizmetleri

OPET şu anda da halen Yönetim Kurulu Başkanı olan Fikret Öztürk’ün 1982 yılında öğretmenlik mesleğini bırakıp ticaret hayatına adım atmasıyla birlikte ortaya çıkmıştır. Fikret Öztürk öncelikle Mersin ilinde madeni yağ ve akaryakıt alanlarında faaliyet yürüten Öztürkler Limited Şirketi’ni kurmuştur. Ardından eşi Nurten Öztürk ile el ele vererek Öztürkler Limited Şirketi’ni kısa bir zamanda büyüterek pek çok madeni yağ ve akaryakıt markasının bayiliklerini almıştır. Şirket hızla büyüyerek 10 yıl içerisinde Türkiye’de faaliyet gösteren uluslararası akaryakıt dağıtım şirketlerinin en büyük akaryakıt ve madeni yağ distribütörü, bunun yanında 16 akaryakıt istasyonun da sahibi ve işleticisi olmuştur.

1992 senesine gelindiğinde Öztürk çifti, bir akaryakıt dağıtım şirketi kurma kararı almıştır. Böylelikle de Öztürkler Petrol, OPET halini almıştır. Sürekli gelişen bir çizgide ilerleyen OPET Petrolcülük A.Ş; perakende satışlar, madeni yağlar, ticari ve endüstriyel yakıtlar, depolama ve uluslararası ticaret alanlarında faaliyetlerine devam etmektedir. 2002 senesi sonunda Koç Holding Enerji Grubu’nun P’sine ortak olduğu OPET, gelişimini sürdürmektedir. OPET ‘in şu anda depolama kapasitesi ise 1.115.193 metreküp’e ulaşmıştır. Bu durum OPET’e rakiplerine karşı bir avantaj sağlamaktadır.

Koç Ortaklığı ile olan birlikteliğiyle de gücüne güç katan OPET Müşteri Hizmetleri, kaliteli hizmet anlayışıyla ve akaryakıt dağıtım sektöründe Türkiye’nin öncüsü olma hedefleriyle faaliyetlerine devam etmektedir. OPET faaliyetlerine devam ederken müşteri memnuniyetini, kaliteli ürün ve kaliteli hizmet anlayışını da ön planda tutarak bu durumları kendine bir prensip edinmiştir. OPET 2006 senesinden bu yana KalDer Türkiye Müşteri Memnuniyeti Endeksi’ne göre, 9 senedir aralıksız olarak müşterinin en çok memnun kaldığı marka seçilmiştir. OPET, geçen sene devreye giren KalDer’in yeni ölçümleme sistemine göre de ,2 yıl üst üste ‘Müşteri Bağlılığı En Yüksek Marka’ seçilerek başarısını katlamaya devam etmiştir. OPET, 2004 senesinde ise SO 9001:2000 Kalite Belgesi’ni alarak bir başarıya daha imza atmıştır.

OPET, yıllardır Türkiye’de birçok ilki başarmıştır. 98 oktanlık kurşunsuz benzini ülkemize ilk defa getiren ve Ultra Euro Diesel motorini Avrupa’dan daha önce Türk tüketicisinin kullanımına sunan bir akaryakıt dağıtım şirketi olmuştur. OPET, sosyal sorumluluk projelerine de önem vermektedir. Yeşil Yol, Tarihe Saygı , Trafik Dedektifleri Projeleri sosyal sorumluluk konularına da önem verdiğinin göstergelerindendir. OPET, halihazırda Türkiye’nin 2. büyük akaryakıt dağıtım şirketidir. Şu anda OPET’in , SUNPET markasıyla beraber toplam 1400’den fazla istasyonu vardır. Toplamda 1520 civarında istasyonu bulunmaktadır. Görüldüğü üzere OPET , akaryakıt dağıtım şirketleri arasında öncü markalardan biridir. Bu öncülüğünü de uzun yıllar devam ettirecek gibi görünmektedir.

OPET müşteri hizmetlerine de büyük önem vermektedir. Müşteriler OPET ‘in internet sayfasındaki  OPET müşteri hizmetleri seçeneğinden istek, öneri ve şikayetlerini aktarabilmektedirler. Ayrıca kampanyalar hakkında internet sitesi üzerinden müşterilere kampanyanın detayları hakkında bilgi de verilmektedir. Kısacası müşterilerin en iyi hizmeti alabilmesi adına tüm durumlar düşünülmüştür. OPET Genel Müdürlük İletişim Bilgileri Genel Müdürlük Adres : Barbaros Mahallesi Gelincik Sokak No : 4/A Ataşehir 34746 İstanbul Telefon Numarası : 0 216 522 90 00 Fax Numarası : 0 216 522 90 10


Etiketler:
Eklenme Tarihi: 28 Mart 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın