Marmara Üniversitesi Telefon Numaraları

Marmara Üniversitesi Telefon Numaraları

Marmara Üniversitesi, İstanbul ilinde bulunan devlet üniversitelerinden biridir. Türkiye’nin en başarılı, en gözde yükseköğretim kurumlarından biri olan Marmara Üniversitesi, öğrencilerin çokça ilgi gösterdiği bir üniversitedir. Marmara Üniversitesinde toplamda 16 adet fakülte, 11 tane enstitü, 5 adet yüksekokul ve 4 meslek yüksekokulu bulunmaktadır. Marmara Üniverstesi’nin akademik birimlerinde Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca, Arapça olmak üzere toplam 5 dilde eğitim verilmektedir. Marmara Üniversitesi 16 Ocak 1883 tarihinde Hamidiye Ticaret Mekteb-i Âlisi adı ile Ticaret ve Ziraat Orman ve Maadin Nezareti’ne bağlı olarak Cağaloğlu’nda İstanbul Kız Lisesi’nin arkasındaki bir evde eğitim faaliyetine başlamıştır. Böyle başlayan ilk eğitim faaliyetleri neticesinde ilk mezunlarını 1887 yılında vermiştir.

İlk eğitim- öğretim faaliyetin sonunda 1887 yılında 13 mezun vermiştir. Ardından 21 Eylül 1889 tarihinde Maarif Nezareti’ne bağlanmıştır. Daha sonra ise 1893 senesinde daha ileri bir tarihte ıslahı ve yeniden açılışı düşünülerek lağvedilmiştir. 15 Ekim 1897 tarihinde ise tekrardan Maârif Nezâreti’ne bağlı olarak açılış yapılmıştır. Bu döneme kadar da kesintisiz olarak eğitim ve öğretim faaliyetlerine devam etmiştir. Marmara Üniversitesi 1959 tarihinde İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’ne dönüştürülmüştür. 1982 tarihine ise yapılan birtakım çalışmalarla Marmara Üniversitesi ismi ile Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarından biri haline gelmiştir. 1982-1983 eğitim- öğretim döneminde toplam 9 adet fakülte, 1 adet yüksekokul ve 1 tane enstitü ile eğitim faaliyetlerine başlamıştır.

Şu anda ise fakülte, yüksekokul ve enstitü sayısı daha da artmıştır. Marmara Üniversitesi’nde eğitim verilen lisans ve önlisans programlarının sayısı da oldukça fazladır. Marmara Üniversitesi’nin İstanbul’un hem Anadolu yakasında hem de Avrupa yakasında kampüsleri bulunmaktadır. Toplam 14 adet kampüsü vardır. Marmara Üniversitesi’nin Anadolu yakasındaki kampüsleri; Acıbadem, Bağlarbaşı, Başıbüyük, Anadoluhisarı, Haydarpaşa , Göztepe, Kartal , Pendik kampüsleridir. Üniversitenin Avrupa yakasındaki kampüsleri ise; Bahçelievler, Nişantaşı, Beyazıt, Sultanahmet, Tarabya, Şişli kampüsleridir.

Marmara Üniversitesi’nin tüm kampüslerinin toplamda kapladığı alan 617.782,9 metrekaredir. Kampüslerin en büyüğü ise Anadolu yakasındaki Başıbüyük kampüsü olup 181.754 metrekaredir. Marmara Üniversitesi’nin Başıbüyük kampüsünde; Diş Hekimliği Fakültesi, Tıp Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi ile Enstitüsü, Gastroentoloji Enstitüsü, Nörolojik Bilimler Enstitüsü bulunmaktadır. Bunun dışında Göztepe kampüsünde de çok fazla bölüm vardır. Teknoloji Fakültesi, Bankacılık ve Sigortacılık Yüksekokulu, İktisat Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi , Mühendislik Fakültesi ve daha birçok fakülte ve enstitü Göztepe kampüsündedir. Hukuk Fakültesi, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Adalet Meslek Yüksekokulu, Eczacılık Fakültesi ise Haydarpaşa kampüsündedir.

Marmara Üniversitesi oldukça başarılı ve kaliteli öğretim elemanları ve öğrencileri ile Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden biridir. Yıllardır bu başarısını ve ilgi odağı olma durumunu istikrarla korumaktadır.  Marmara Üniversitesi Telefon Numaraları İletişim Bilgileri Rektörlük : Telefon : 0 216 414 05 45 (PBX) Faks No : 0 216 346 20 96 – 0 216 337 14 53 Rektörlük Binası Adresi : Göztepe Kampüsü 34722 Kadıköy / Marmara Üniversitesi Telefon Numaraları ,İstanbul Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı  İletişim Bilgileri Çağrı Merkezi : 0216 627 62 72 Faks : 0216 349 56 45 E-Posta Adresi : ogrenciisleri@marmara.edu.tr Adres : Göztepe Kampüsü Marmara Üniversitesi Rektörlük Binası 34722 Kadıköy / İstanbul


Etiketler:
Eklenme Tarihi: 8 Mart 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın