Ege Üniversitesi

Ege Üniversitesi İletişim

20 Mayıs 1955 tarihinde yayınlanmış bulunan 6595 s. kanun neticesinde 5 Kasım 1955 tarihinde kurulan Ege Üniversitesi bu tarihte eğitim- öğretim faaliyetlerine de adım attı. Ege Üniversitesi´nde kurulan ilk fakülteler 1955 yılında kurulmuş lan Tıp ve Ziraat Fakülteleridir. Yine 1955 senesinde aynı eğitim-öğretim dönemi içerisinde Yüksek Hemşirelik Okulu’dur. Ardından hızlı bir şekilde gelişen ve büyüyen Ege Üniversitesi’nde 1961 yılında Fen Fakültesi açıldı. 1968 yılında da Mühendislik Fakültesi ve Dişhekimliği Fakültesi eğitim-öğretim faaliyetine başladı. Aynı yıl aynı eğitim ve öğretim döneminde İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi, İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi adı ile Ege Üniversitesi’ne bağlanarak eğitim vermeye başladı.

1976 yılında da Güzel Sanatlar Fakültesi, Eczacılık Fakültesi ve Sosyal Bilimler Fakültesi gibi yeni fakülteler açıldı. Böylelikle Ege Üniversitesi gittikçe büyüdü. 1977 senesine gelindiğinde Gıda Fakültesi ve Ege Üniversitesi´nin 2. tıp fakültesi olan İzmir Tip Fakültesi ile Hukuk Fakültesi kuruldu. Bu dönemde İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi ayrılmış, İşletme ve İktisat Fakülteleri olarak ayrı ayrı eğitim vermeye başladı. Ege Üniversitesi kuruluş aşamalarını yaklaşık olarak 20 yıl gibi bir sürede tamamlamıştır. Bu süre içerisinde de daha pek çok yüksekokul ve enstitü açılarak eğitim faaliyetine başladı. Sonrasında Ege Üniversitesi’nde Tekstil, Makine, Kimya ve Yer Bilimleri Fakülteleri de hayata geçirildi.

1982 senesinde 41 sayılı kanun hükmündeki kararname ile o zamana değin bölgenin tek üniversitesi olan Ege Üniversitesi´nin içinden Dokuz Eylül Üniversitesi oluşturuldu. Ege Üniversitesi’nin kampüs alanı dışında yer alan fakülte ve yüksekokulları Dokuz Eylül Üniversitesi bünyesine alındı. Bunların yanı sıra Ege Üniversitesi’nin başka il ve ilçelerinde bulunan kampüslerindeki fakülte ve yüksekokullar , o illlerdeki bilhassa Pamukkale Üniversitesi, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi, Celal Bayar Üniversitesi gibi pek çok üniversitenin de ilk fakülte ve yüksekokulları haline geldi. Şu anda Ege Üniversitesi bünyesinde 15 tane fakülte, 9 tane enstitü, 5 tane yüksekokul, 1 tane Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı, 10 tane meslek yüksekokulu ile 6 bölüm ve 34 tane uygulama ve araştırma merkezi bulunmaktadır.

2016 – 2017 eğitim öğretim yılı itibariyle 53916 ön lisans ve lisans, tane de 9318 lisansüstü olan Ege Üniversitesi’nin toplamda 63234 öğrencisi bulunmaktadır. Bunun yanı sıra 3085 tane öğretim elemanı ve 3709 tane idari personeli vardır. Ödemiş, Aliağa, Bayındır, Bergama, Çeşme, Tire ve Urla ilçelerinde yüksekokul ve meslek yüksekokulları bulunan Ege Üniversitesi, Bornova’da 3.450 dekarlık bir arazi üzerine kurulmuştur. Kampüsü ,kütüphaneleri, sosyal tesisleri, açık ve kapalı yüzme havuzu gibi özellikleriyle tam bir yaşam alanıdır. Eğitim kalitesi olarak da Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden biridir. Bu nedenle de üniversite sınavına hazırlanan gençlerin adım atmak istediği üniversitelerin de başında gelir.

Tüm bunların yanı sıra İzmir gibi çok güzel bir şehirde bulunması da öğrencilerin bu üniversiteyi tercih etme isteklerinin nedenlerinden birini oluşturur. Ege Üniversitesi İletişim Bilgileri Adres : Ege Üniversitesi Kampüsü 35100 Bornova-İZMİR Telefon Numarası : (0-232) 311 10 10 Rektörlük Adres : Ege Üniversitesi Rektörlüğü Gençlik Caddesi 35040 Bornova-İZMİR e-posta : webadmin@ege.edu.tr


Etiketler:
Eklenme Tarihi: 25 Mart 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın