DeFacto Müşteri Hizmetleri

DeFacto Müşteri Hizmetleri

DeFacto 2003 yılında kurulan bir moda üzerine satış yapan bir markadır. DeFacto 2004 yılında ise ilk mağazasını açıp ürünlerini satışa sunmuştur. Şu anda Türkiye içinde bulunan 319 adet mağazası ile moda sektöründe Türkiye’de faaliyet gösteren ikinci en büyük şirket olarak faaliyetlerine aralıksız devam etmektedir. DeFacto tecrübeli ve alanında iyi tasarımcılarla çalışmakta ve birçok iş birliğinde bulunup müşterilerine en iyi hizmeti verebilmek için büyük bir özveriyle çalışmaktadır. Dünya trendlerine ayak uyduran modelleri ve yenilikçi tasarımlarıyla müşteriler tarafından oldukça beğenilmektedir. Çok kısa zamanda uzun bir yol kat eden Defacto kısa zamanda yurt dışında da faaliyetlerine başlamıştır. Bu gelişmeler Defacto’nun yurt dışı pazarlarına açılmasına da olanak sağlamıştır.

DeFacto markasının bugün Türkiye, Azerbeycan, Kazakistan, Irak, Mısır, Belarus, Rusya, Gürcistan, Tunus, Fas, Filistin, Suudi Arabistan,Ürdün, Hırvatistan, Kosova, KKTC olmak üzere toplam 16 tane ülkede mağazaları bulunmaktadır. Birçok farklı ülkede mağazaları bulunan Defacto, bulunduğu ülkenin kültürüne ve giyim stiline uygun olarak o ülkeye göre tasarımlar yapmaktadır. Bunların yanı sıra inovasyon ve ar-ge yatırımları ile uygulanmasına başlanan DeFacto Inova ve DeFacto Eco gibi ürün grupları ile müşterilerine inovasyon ve geri dönüşüm alanında değişik ürünler de sunmaktadır. Dünyaca ünlü bir moda markası olma amacıyla yola çıkan Defacto, 2025 senesinde mağazalarıyla 50 ülkede, online ticarette ise 100 ülkede faaliyet göstermeyi hedeflemektedir. Bunun içinde büyük bir titizlikle çalışmalarına devam etmektedir.

DeFacto Müşteri Hizmetleri ; büyük bir kadroyla çalışan son derece şık ve kaliteli ürünler sunan bir markadır. DeFacto markası internet sayfası üzerinden de online alışveriş imkanı sunmaktadır. Sistem üzerinden verdikleri siparişlerin takibi yine site üzerinden yapılabilmektedir. Defacto markasının internet sayası üzerinden yapılan online siparişlerde kredi kartı, banka kartı, BKM Express ve kapıda ödeme gibi ödeme seçenekleri mevcuttur. Kapıda ödeme seçeneğinin bulunması bu markadan online alışveriş yapılmasında avantaj sağlayan bir özelliktir. Bu nedenle de müşterilerin online alışveriş yapmaktan keyif aldığı, ödemelerini ürünü teslim aldıktan sonra yapabildikleri güzel bir moda markasıdır.

DeFacto müşteri hizmetleri konusunda da oldukça dikkatli ve özenli bir hizmet yürütmektedir. Müşteriler bir sorun olduğundan mağazalara giderek veya müşteri hizmetleri numaralarından arayıp sorularını sorup çözüm arayabilirler. Ayrıca internet sayfası üzerinden sorunlarını mesaj olarak ileten müşterilere en kısa sürede geri dönüş yapılmaktadır. Müşteriler sorunlarını gerekli yerlere ilettikten sonra Defacto markası geniş ve tecrübeli ekibiyle müşterilerine yardımcı olmak için büyük bir çaba sarfetmektedir. Defacto müşterileri ; Defacto markasının resmi internet sayfasından sıkça sorulan sorular kısmından daha genel sorularına da yanıt bulabilirler.

Ayrıca yine internet sayfasındaki açıklamalardan iade ve değişim koşullarına ilişkin gerekli bilgileri öğrenebilirler. Kargo ve teslimat konusundaki gerekli detayları öğrenebilirler. DeFacto İletişim Bilgileri Merkez Adres -Defacto Plaza : DEFACTO PERAKENDE TİC. A.Ş. DeFacto Plaza Basın Ekspres Yolu Bahariye Cad. No:31 34303 Halkalı – Küçükçekmece / İSTANBUL DeFacto Müşteri Hizmetleri Tel. No : 0850 222 27 15 Müşteri hizmetleri pazartesi- cumartesi günleri saat 08:00 – 22:00 arası, pazar günleri ise 09.00-22.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.


Etiketler:
Eklenme Tarihi: 6 Mayıs 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın